Email Text

porada@davidwedgelaw.com

Phone Text

22 01 92 991 9011

Location

Kwiatowa 24/a

9:00 - 17:30

Menu

Prawnicy a przekonania społeczne na ich temat


Elitarny zawód, zarezerwowany jedynie dla najbogatszych lub dla rodzin z prawniczymi tradycjami. Tak w dużym skrócie, moglibyśmy z definicji przedstawić kwestię tego, w jaki sposób są dzisiaj postrzegani prawnicy w odbiorze społecznym. Co zresztą jest dosyć interesującą sprawą, ponieważ mamy tutaj do czynienia z bardzo wyraźnymi wskazówkami, które będą się odnosiły do prawników, ale także do wielu innych zawodów. A to w praktyce oznacza, że mamy do czynienia z tendencją do generowania całej lawiny zgeneralizowanych przekonań, które powstają na podstawie tego, że wpadnie nam do głowy jakaś myśl, totalnie nie mająca pokrycia w rzeczywistości.

No i oczywiście ma to też związek z naszym podejściem do różnych kwestii, bo będziemy mogli w praktyce przyjrzeć się z bliska temu, że mamy do załatwienia mnóstwo spraw, które przez takie przekonania właśnie, będą totalnie nie do rozwiązania. Jeśli rozumujemy w sposób błędny, działać będziemy też nieprawidłowo. I tak na przykład, skąd się bierze taka gigantyczna niechęć do prawników, z tego, że któryś kiedyś zalazł nam za skórę? Czy może raczej z tego, że mamy do czynienia z totalnym brakiem wiedzy i do niego dorabiamy sobie swoją ideologię, aby w wygodniejszy sposób reagować na to, co dzieje się tutaj dookoła?

No właśnie, prawdopodobnie chodzi o opcję numer dwa, więc jeżeli ktoś dalej chce sobie dorabiać własną interpretację do rzeczywistości, budując wokół siebie coś na kształt Matrixa, no cóż. Kolejnym, krzywdzącym i też nie dającym się logicznie wytłumaczyć przekonaniem jest to, że prawnicy nie pomagają za darmo. A to przecież totalna nieprawda. Bo jest mnóstwo fundacji, stowarzyszeń, społecznych placówek, gdzie prawnicy w określonych dniach, godzinach czy na inaczej określonych warunkach, świadczą różnego rodzaju pomoc prawną i nie biorą za to ani grosza od ludzi, którzy przychodzą po pomoc. O właśnie, i tu kolejna rzecz.

Nie pójdę do prawnika, bo to wstyd. Ile spraw mogłoby się szczęśliwie zakończyć lub nawet nie musiałoby się wydarzyć, gdyby ludzie wpierdzieli że nie ma nic złego w swobodnym korzystaniu pomocy prawnika. Niestety tutaj pokutuje też inne przekonanie, bo ktoś na przykład boi się tego, co powiedzą inni ludzie. Tylko że jeśli ktoś przedkłada opinię innych ludzi nad własny komfort i to, żeby mieć w życiu wszystko dobrze poukładane, to nie będzie to naprawdę dobry wybór. Co więcej, jest to po prostu bezsensowna sprawa. Warto myśleć przede wszystkim o tym, by dbać o własne dobro i nie przejmować się opiniami innych ludzi.