Email Text

porada@davidwedgelaw.com

Phone Text

22 01 92 991 9011

Location

Kwiatowa 24/a

9:00 - 17:30

Menu

Praca za granicą a kwestia finansowa


Decydując się na pracę za granicą bardzo często, pojawiają się pytania dotyczące przede wszystkim finansów. Jak otrzymam przelew za wykonaną pracę? Jakie są koszty takich operacji finansowych? Lepiej rozliczać się gotówką, czy jednak wybrać nowoczesny sposób? To jedynie przykładowe pytania, jakie są bardzo często zadawane przez osoby szykujące się do pracy za granicą. Odpowiedzi na nie są bardzo ważne i mogą być kluczowe podczas umawiania się z pracodawcą na konkretne warunki współpracy.

Płatność elektroniczna — przelew bankowy

To elektroniczna forma uzyskiwania wynagrodzenia, która do dzisiejszego dnia jest praktykowana przez wiele osób. Jednak w przypadku płatności zagranicznych wiąże się ona ze zdecydowanie większymi kosztami wykonania operacji na danej kwocie. Dodatkowo dochodzą do tego opóźnienia, które pojawiają się w przypadku przesyłania pieniędzy o późnych porach oraz terminach weekendowych — wszystko jest zależne od księgowań obu banków biorących udział w transakcji. Jednak największym minusem przelewów jest przede wszystkim prowizja banków, która potrafi być bardzo wysoka w przypadku, gdy jedna osoba ma rachunek w jednym państwie, a druga w drugim

Płatność elektroniczna — cyfrowy portfel

To bardzo wygodna forma płatności, której dużą zaletą jest przede wszystkim szybkość oraz łatwość wykonywania zleceń. Przykładowymi usługami jest między innymi PayPal, Google Pay oraz Apple Pay, które ostatnimi czasy zdobywają coraz więcej zwolenników w tym zakresie. Dlaczego ? Przede wszystkim w wielu przypadkach jest możliwość założenia konta na konkretną walutę, co nie niesie ze sobą dużych kosztów opłaty zleceń oraz użytkowania środków. Ciekawym przykładem jest również Revolut, który ostatnio zdobywa znacznie większa część rynku. Pozwala on na zarządzanie walutami w bardzo sprawny sposób, oferując bardzo korzystne warunki kursowe.

Płatność tradycyjna — gotówka (waluta)

Zarabianie w walucie ma oczywiście swoje ogromne plusy, jakim jest zarabianie dodatkowo na kursie. Otrzymując gotówkę, masz możliwość decydowanie o tym, kiedy wymieniasz daną walutę. Oczywiście powinieneś się wówczas kierować przede wszystkim kursem, ponieważ to jest twój dodatkowy zysk za swoją pracę poza sama nominalną stawkę, jaką uzgodniłeś z ze swoim pracodawcą.

Wybór metody otrzymywania wynagrodzenia zwłaszcza tego pochodzącego z zagranicy jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie on warunkuje ostateczny stan twojego konta. Jeśli opłaty przy którejś z poszczególnych metod okażą się dość wysokie, wówczas twoja pensja może zostać znacznie pomniejszona przez bank lub usługodawcę.