Gdy osoba dowiaduje się, iż ma prawo do spadku, to towarzyszą jej różne odczucia – z jednej strony może to ponieważ znaczyć podniesienie majątku, jednak z innej strony może się wykazać, iż przejmie zamiast majątku długi. Należy pamiętać o potrzebie dopilnowania tychże spraw, ponieważ konsekwencje niedbalstw w tychże sprawach mogą być trudne oraz niezwykle drogie. Czy długi są dziedziczne? Czy można zapobiec dziedziczenia długów, w tymże długów alimentacyjnych? Dziedziczenie długów i spadku jest zarządzane poprzez Kodeks cywilny. Jaka jest wykładania przepisów?
Alimenty – https://kancelariaea.pl/alimenty/ – są zobowiązaniami polegającymi na dawaniu środków utrzymywania, stosunkowo wykształcenia, danej osobie. W praktyce ich odbiorcami są zwłaszcza niepełnoletnie dzieci i rozwiedzeni małżonkowie. Nie ma natomiast trudności, by upoważnionymi do alimentacji zostały dorosłe dzieci, dziadkowie, natomiast nieraz choćby także członkowie dalszej rodziny.
Dług zostawiony po nieopłaconych alimentach jest dosyć charakterystycznym długiem w wypadku dziedziczenia. Jak zapewne ogólnie wiadomo, samego obowiązku alimentacyjnego nie można przejąć. Ma on charakter indywidualny. Wygasa zatem z chwilą śmierci osoby odpowiedzialnej do płacenia alimentów. Momentami zdarza się natomiast, iż prócz wygasającego obowiązku alimentacyjnego, taka osoba zostawiła też duży dług, ponieważ w ogóle tychże alimentów nie płaciła. Oraz tu rozpoczyna się kłopot, ponieważ spadkobiercami takiego długu nierzadko są dzieci, jakie takie alimenty dostawały.
Roszczenie oraz obowiązek alimentacyjny – ze względu na własny styl czysto osobisty – nie wchodzą do spadku. Nie dotyczy to natomiast należności, gdyż raty alimentacyjne, jakie stały się wymagalne za życia uprawnionego oraz jakie zostały oficjalnie zasądzone, należą do spadku po uprawnionym. Odmiennie mówiąc, obowiązek alimentacyjny nie podlega dziedziczeniu, ponieważ wygasa z chwilą śmierci osoby upoważnionej czy zobowiązanej.
Dziecko może otrzymać część majątku umarłego rodzica, może liczyć na odprawę pośmiertną od pracodawcy ojca lub mamy i rentę rodzinną z ZUS. Rentę będzie dostawać tak długo póki będzie się uczyło czy do pełnoletniości. Nie zostaje bez kapitałów, renta może nie jest wielka, jednak powinna starczyć na utrzymanie. Należałoby o tymże pamiętać, ponieważ to istotna sprawa. Kiedy zmarły miał dwoje dzieci oraz jednego małżonka to każde spośród nich dostanie 1/3 spadku. Takie są zasady oraz tak dzielony jest spadek. Pora więc pamiętać o tymże oraz upomnieć się o spadek, jeżeli zmarły nie zostawił testamentu.